Menu

Ahududu Reçeli Tarifi

Reçel yapımında henüz acemi olan bayanlar, mutfaklarında ahududu reçeli yaparak pratiklik kazanabilirler. Bu reçeli hazırlaması oldukça basittir. Marketten satın almış olduğunuz dondurulmuş ahududularla veya taze ahududu kullanarak reçelinizi pişirebilirsiniz. Bu reçelden bir kaşık aldığınızda damağınızda yoğun bir ahududu tadı kalacaktır. Ahududu reçeli yapılışı çok kolay olduğu için, daha önce reçel denemeyen bayanlar da başlangıcı ahududu reçeli ile yapabilirler. Kahvaltı sofralarında reçel ihmal etmeyen bayanlar, kendi el emekleri ile özenle hazırlamış oldukları birbirinden güzel orman meyvesi reçellerini sevdiklerinin damak lezzetine sunabilirler. Ahududu reçeli, koyu kırmızı rengi ve taneleri ile çok lezzetli bir kıvama sahip olmaktadır. Sizler de bu koyu kırmızı rengi ile iştah açan bu reçeli mutfağınızda pişirerek, kahvaltı sofranızı zenginleştirebilirsiniz.

Ahududu, aynı zamanda “frambuaz” olarak da bilinen bir orman meyvesidir. Yaz ve sonbahar aylarında dalından toplanır. Vitamin ve mineraller bakımından zengin olmasının yanı sıra, birçok hastalığa da iyi geldiği bilinmektedir. 100 gram ahududu meyvesi ortalama 50 kaloridir.

Ahududu Reçeli Nasıl Yapılır?

ahududu reçeli nasıl yapılır

Malzemeler:

  • 1 kg ahududu
  • 1 çorba kaşığı limon suyu
  • 1 kg toz şeker

Yapılışı:

  1. Taze ahududuların hepsini bol suda yıkayın ve süzgüye koyup birkaç dakika suyunun süzülmesini bekleyin. Dilerseniz dondurulmuş ahududu da kullanabilirsiniz.
  2. Ahududuların hepsini reçel tenceresine alın ve üzerine şekeri ilave edin. Reçele yatırmış olduğunuz ahududuları buzdolabına koyarak, bir gece dinlendirin. Ertesi gün ahududular suyunu salmış olacaktır.
  3. Ertesi sabah ahududuları buzdolabından çıkarın ve reçel tenceresini ocağa alın. Orta ateşte kaynamasını bekleyin.
  4. Kaynamaya başlayan ahududu reçelinin altını kısarak ağır ağır koyulaşmasını bekleyin.
  5. Reçeliniz kaynarken bir yandan da yüzeyinde pembe köpükler oluşacaktır. Bu köpükleri tahta kaşık ile her seferinde sıyırın.
  6. Koyu bir kıvam alan ahududu reçelini ocaktan almadan önce taze limon suyunu ilave edin ve bir taşım daha kaynamasına müsaade edin.
  7. Reçelinizi sıcaklığı ile kavanozun içerisine doldurun. Kavanozun etrafını silin ve kapağını sıkıca kapatın. Ardından reçel kavanozunuzu ters çevirin.

Mutfağınızda hazırlamış olduğunuz ahududu reçeli 12 saat boyunca dinlendikten sonra, serin ve kuru bir ortamda muhafaza edebilirsiniz. Afiyet olsun.