Menu

Alıç Reçeli Tarifi

Daha önceleri alıç meyvesini hiç duymamış olabilirsiniz. Ancak bu meyveyi bilen kişiler şahane reçeller ve marmelatlar hazırlamaktadırlar. Dalından toplanan taze alıç meyveleri ile pişirilen alıç reçeli, ekşimsi bir tada sahiptir. Bu meyvenin tadı çok ekşi olduğu için reçelinde de fazladan toz şeker kullanmak gerekir. Son yıllarda Avrupa’da ve ülkemizde ev hanımları alıç meyveleriyle birbirinden güzel reçel ve marmelatlar yapmaya başladılar. Sizler de bu yeni lezzeti deneyerek eşinize ve dostunuza tattırabilirsiniz. Alıç reçeli yapılışı biraz zahmetlidir. Bu reçel ocakta uzun süre kaynadıktan sonra kıvama gelir. Sizler de mutfaklarınızda hazırlamış olduğunuz alıç reçelini birçok tatlı tarifinizde sos olarak kullanabilirsiniz. Ya da kahvaltılardan bu reçeli doğrudan ekmeğinize sürerek de yiyebilirsiniz.

Alıç meyvesi, sonbahar mevsiminde olgunlaşarak sarı veya kırmızı bir renk alır. Sonbahar mevsiminde toplanan bu meyveler, ülkemizde Batı ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri’nde yetiştirilmektedir. Geleneksel Çin Tıbbında bazı hastalıkların tedavisi için kullanılmış olan alıç meyvesi sağlığa çok faydalıdır.

Alıç Reçeli Nasıl Yapılır?

alıç reçeli nasıl yapılır

Malzemeler:

 • Yarım kilo alıç meyvesi
 • 1 buçuk su bardağı toz şeker
 • 1 bardak su
 • Yarım çorba kaşığı taze limon suyu

Yapılışı:

 1. Dalından taze toplanmış alıç meyvelerini temizledikten sonra, yaklaşık 20 dakika tuzlu suda bekletin.
 2. Alıçları birkaç defa sudan geçirdikten sonra, çekirdeklerini çıkarın.
 3. Geniş bir kase içerisine almış olduğunuz alıçların üzerini toz şeker ile kaplayın ve 12 saat boyunca buzdolabında bekletin.
 4. Geceden şekere yatırmış olduğunuz alıç meyveleri ertesi gün suyunu salmış olacaktır. Reçel tenceresi içerisine toz şekerle harmanlanan alıçları aktarın.
 5. Tencereyi ocağa koyun ve kısık ateşte pişmeye bırakın.
 6. Reçelinizi bir gece önceden şekere yatırmak yerine alıçları temizledikten sonra 1 bardak su ile haşlayıp ardından şekerini ilave ederek de pişirebilirsiniz.
 7. Kısık ateşte kaynayan alıç reçeli, koyu bir kıvam aldıktan sonra içerisine limon suyunu ilave edebilirsiniz.
 8. Reçel kaynarken üzerinde sürekli olarak biriken köpükleri sıyırmayı unutmayın.
 9. Limon suyu ile bir taşım daha kaynatmış olduğunuz alıç reçeli kavanoza aktarmaya hazırdır.
 10. Reçeli ocaktan aldıktan sonra, hazırlamış olduğunuz sterilize kavanozun içerisine dikkatli bir şekilde reçelinizi boşaltın.
 11. Kavanozun üst kısmında yarım parmak boşluk kalmasına özen gösterin ve reçelin kapağını sıkıca kapatarak, ters çevirin.

24 saat boyunca oda sıcaklığında bekleyen alıç reçelini 1 hafta kadar buzdolabında ve 1 ay kadar derin dondurucuda muhafaza edebilirsiniz. Daha uzun saklama süresi için toz şeker miktarını arttırmanızı öneriyoruz. Afiyet olsun.