Menu

Amber Reçeli Tarifi

Amber adına parfümlerden aşina olabilirsiniz. Amber reçeli ise sonbaharda yetişen turunç meyvelerinden pişirilir ve adeta C vitamini deposu bir reçeldir. Biz bu reçelimizde limon, greyfurt ve portakal kullandık. Sizler amber reçelinize armut, mandalina, elma ve havuç da ilave edebilirsiniz. Amber reçeli, karışık kış meyvelerinden de hazırlanabilir. Tatları birbirine yakışacağını düşündüğünüz kışlık meyveler ile sizler de tadına doyum olmaz reçeller pişirebilirsiniz. Kendi damak tadınıza göre yepyeni amber reçeli tarifleri ortaya çıkarabilirsiniz. Bu reçel sabahların güne daha enerjik başlamanıza yardımcı olacaktır. Çocuklarınıza da C vitamini açısından zengin amber reçeli yedirerek sabahları okula göndermenizi öneriyoruz. Amber reçeli yapılışı farklılık gösterebilmektedir. Bizler bu tarifimizde bir günde pişirebileceğiniz amber reçeli aşamalarını paylaştık. Tabi, birkaç günlük aşamalara da sahip amber reçeli tarifleri mevcuttur.

Amber Reçeli Nasıl Yapılır?

amber reçeli nasıl yapılır

Malzemeler:

 • 1 adet greyfurt
 • 1 adet portakal
 • 1 adet limon
 • 2 litre su
 • 2 kilo şeker

Yapılışı:

 1. Greyfurt, portakal ve limonu bol suda yıkadıktan sonra, bu meyvelerin her birini ikiye bölerek çekirdekli kısımlarını çıkarın. Ardından amber reçeli yapacağınız meyvelerin kabuklarını soymadan küçük küpler halinde doğrayın. Dilerseniz, dilim veya şeritler halinde de doğrayabilirsiniz.
 2. Doğranmış meyvelerin üzerini kaplayacak şekilde su dökün ve 5-6 saat meyveleri su içerisinde bekletin.
 3. Meyvelerin suyunu süzmeden ocağa alın ve kaynatın. Kaynadıkça su azalmaya başlayacaktır. Tenceredeki su yarıya inince, içerisine toz şekeri ilave edin.
 4. Reçel üzerinde biriken köpükleri sıyırmayı unutmayın.
 5. Toz şekerle bir saat boyunca kaynayan amber reçeli kıvamını almış olacaktır.
 6. Reçeliniz pişince, bir süre soluklanmasını bekleyin. Ardından reçelinizi kepçe ile kavanozun içerisine doldurabilirsiniz.
 7. Kavanozun üst kısmında yarım parmak boşluk bırakın ve kavanozun çevresini bezle sildikten sonra kapağını kapatın.
 8. Reçel kavanozu ve kapağını reçel pişmeden önce kaynatarak sterilize hale getirmediyseniz, reçeli doldurup kapağını kapattıktan sonra kaynak 10 dakika kaynamış suda bekletin. Bu sayede reçel kavanozu daha dayanıklı hale gelecektir.

Hazırlamış olduğunuz amber reçelini ertesi gün serin, kuru ve karanlık bir ortama alabilirsiniz. Reçelinizi buzdolabında da muhafaza edebilirsiniz. Afiyet olsun.