Menu

Antep Fıstığı Reçeli Tarifi

Bir tadanın bir daha isteyeceği, tatmayanın ise bin pişman olacağı Antep fıstığı reçeli, tahmin edebileceğiniz gibi çok özel bir lezzete sahiptir. Antep fıstığı pahalı bir kuruyemiş olsa da, 250 gram Antep fıstığı ile sizler de bir kavanoz reçel hazırlayabilir ve bu özel reçeli ailenizle birlikte keyifle yiyebilirsiniz. Sakız adasında üretilen Antep fıstığı reçeli ülkemizde de yaygılaşmaya başlamıştır. Hatta Gaziantepli üreticiler bu reçeli kendi yörelerinde deneyerek ülkemizden ve dünya pazarından önemli siparişler almaya devam etmekteler. Sizler de ailenize lezzetli ve besin değeri yüksek reçeller yedirmek istiyorsanız, bu reçel tarifini mutfağınızda deneyebilirsiniz. Antep fıstığı reçeli yapılışı 2-3 gününüzü alabilir. Ancak reçeliniz piştiğinde verdiğiniz emeğe fazlasıyla değdiğini göreceksiniz.

Antep fıstığı, ülkemizin bazı yörelerinde “şam fıstığı” adıyla da bilinen bir kuruyemiştir. Özellikle Gaziantep ve Şanlıurfa illerimiz Antep fıstıklı baklavaları ve yetiştiriciliği ile meşhurdur. Siirt de Antep fıstığı yetiştiriciliğinde ülkemizin önde gelen illerinden biridir. Antep fıstığının diğer kuruyemişlerden ayrılan özelliği, yağ oranının düşük olması ve kolesterol olmamasıdır. 100 gram Antep fıstığı 305 kaloridir.

Antep Fıstığı Reçeli Nasıl Yapılır?

antep fıstığı reçeli nasıl yapılır

Malzemeler:

 • Yarım kilo Antep fıstığı
 • Yarım kilo toz şeker
 • 2 yemek kaşığı limon suyu
 • Yeteri miktar su

Yapılışı:

 1. Satın almış olduğunuz Antep fıstıklarını öncelikle kabuklarından ayırın.
 2. Kabuklarından çıkarılan Antep fıstıklarını derin bir tencere içerisine koyun. Antep fıstıklarının üzerini geçecek miktarda su ilave edin ve orta ateşte kaynamaya bırakın.
 3. Yaklaşık 5-10 dakika süre ile su içerisinde kaynayarak yumuşayan Antep fıstıklarını süzgece alın ve suyunun süzülmesini bekleyin.
 4. Antep fıstıklarını reçel tenceresi içerisine alın ve üzerine toz şekeri ilave edin. Şekere yatırılan Antep fıstıklarını bir gün süre ile buzdolabında bekletin.
 5. Antep fıstıklarını ertesi gün buzdolabından çıkardığınızda, suyunu az da olsa salmış olacaktır. Antep fıstıklarının daha da sulanmasını istiyorsanız, iki gün şekere yatırılmış halde buzdolabında tutabilirsiniz.
 6. Reçel tenceresini ocağa koyun ve üzerine yarım bardak kadar su ilave ettikten sonra orta ateşte arada bir karıştırarak kaynamasını bekleyin.
 7. Kaynamaya başlayan Antep fıstığı reçelinizi kısık ateşte pişirmeye bırakın. Yüzeyde köpükler oluştukça sıyırın.
 8. Güzelce pişen ve kıvamını alan reçelinizi ocaktan almadan önce içerisine 2 yemek kaşığı taze limon suyunu ilave edin.
 9. Bir taşım da limon suyu ile kaynayan reçeliniz artık kavanoza doldurmaya hazırdır.
 10. Daha önceden kaynamış suda bekleyen ve ardından kurulanan sıcak kavanozun içerisine reçeli kepçe ile dökün.
 11. Kavanozun üst kısmında bir miktar boşluk bırakın ve kaynamış suda bekletilen kavanoz kapağını güzelce kuruladıktan sonra reçelin ağzını sıkıca kapatın. Bu sayede kavanoz kapağı hava geçirmez ve aylarca muhafaza edilebilir.

Ev yapımı Antep fıstığı reçelinizi serin, nemsiz ve karanlık bir ortama alarak muhafaza edebilirsiniz. Buzdolabında da saklayabilirsiniz. Afiyet olsun.