Menu

Ayva Reçeli Tarifi

Ev hanımlarının kendi mutfaklarında özenle pişirmiş oldukları ayva reçeli yakut kırmızı bir renge sahip olur. Ham hali altın sarısı renge sahip bu sonbahar meyvesiyle pişirilen reçelin rengi kadar tadı da kış aylarında kahvaltı sofralarının en vazgeçilmez lezzetlerinden biri olabilir. Çiğ ayva her ne kadar ekşi ve sert bir meyve olsa da, reçeli yapıldığında gül renginde lokum gibi taneleri olan şahane bir reçele dönüşmektedir. Ev yapımı ayva reçelinin maliyeti de oldukça düşüktür. Kış aylarında güne enerjik başlamanıza yardımcı olacak ayva reçelini kızarmış ekmek üzerine sürerek afiyetle yiyebilirsiniz. Bu reçeli turtalarınızın üzerinde de kullanabilirsiniz. Ayva reçeli yapılışı çok basittir. Bu reçeli maksimum 2 saatte hazır hale getirebilirsiniz. Ayva reçelinizin içerisine 2-3 adet karanfil, çubuk tarçın veya vanilya ilave ederek aromasında ufak değişiklikler yapabilirsiniz.

Ayva, ülkemizde neredeyse her bölgede yetiştirilebilen bir meyvedir. Soğuğa dayanıklı ve sert bir meyve olması nedeniyle, dalından koparıldıktan sonra da uzun süre buzdolabında muhafaza edilebilir. Ülkemiz ayva yetiştiriciliğinde dünya çapında birinci sırada yer almaktadır. Kuzey yarım kürede Eylül ve Kasım ayları arasında toplanır. A, C vitamini ve yüksek oranda protein içeren lifli bir meyvedir. Soğuk algınlığına iyi gelir. 100 gram ayva başına sadece 56 kalori düşmektedir.

Ayva Reçeli Nasıl Yapılır?

ayva reçeli nasıl yapılır

Malzemeler:

 • 2 kilo ayva
 • 1 buçuk kilo toz şeker
 • 1 adet limon
 • 2 bardak su

Yapılışı:

 1. Seçmiş olduğunuz olgun ve altın sarısı renkteki ayvaları öncelikle bol suda güzelce yıkayın. Ayvaları ikiye bölün ve çekirdekli kısımlarını çıkarın. Ardından ayvaların kabuklarını soyun ve küp küp doğradığınız ayvaları bekletmeden limonlu su içerisine atın. Bu sayede doğranmış ayvalar hemen kararmayacaktır.
 2. Ayvaların hepsi doğrandıktan sonra limonlu sudan alın ve derin bir reçel tenceresi içerisine koyun. Üzerine iki bardak su ilave ederek haşlayın.
 3. Orta ateşte yaklaşık 10 dakika kaynayan ve güzelce yumuşayan ayvalar mutfağınıza hoş bir koku yaymaya başlayacaktır. Ayvalar pişince içerisine toz şekeri ilave edin.
 4. Toz şeker eriyene kadar reçeli karıştırarak pişirin. Toz şeker eriyince ve reçel kaynama noktasına ulaşınca, üzerinde köpükler oluşmaya başlar. Bu köpükleri reçel yüzeyinden tahta kaşık ile sıyırmayı ihmal etmeyin.
 5. Ayva reçeliniz kaynamaya başlayınca ateşin altını kısın ve kısık ateşte ağır ağır pişirin.
 6. Reçeliniz 30 ila 50 dakika süre ile piştikten sonra pembemsi bir renk almış olacaktır. Ara sıra karıştırarak pişirdiğiniz ayva reçelinin içerisine son olarak limon suyu ilave edin. 2-3 dakika da limon suyu ile reçeliniz pişmeye devam etsin.
 7. Reçeliniz pişerken cam kavanoz ve kapağını 10 dakika kaynar suda bekleterek hazır edin.  Steril hale getirilen kavanozu kuruladıktan sonra, birkaç dakika soluklanan ayva reçelini kepçe ile kavanozun içerisine dökün.
 8. Kavanozun etrafını bezle güzelce silin ve üzerinde yarım parmak boşluk kalan kavanozun kapağını sıkıca kapatın.
 9. Ayva reçelinizi uzun süre muhafaza etmek istiyorsanız, kapağın tam hava almaması için 5-10 dakika reçel dolu kavanozu kaynatın ve ardından ters çevirerek soğumaya bırakın.

Bir gece boyunca soğuyan ayva reçelinizi ertesi gün kuru, karanlık ve serin bir ortama alarak muhafaza edebilirsiniz. Bu reçeli buzdolabında da saklayabilirsiniz. Afiyet olsun.