Menu

Balkabağı Reçeli Tarifi

Soğuk kış sabahları sıcacık ekmek üzerine yayılan balkabağı reçeli kadar lezzetli bir şey yoktur. Bu reçeli ilk defa deneyenler kabak tatlısına benzetebilirler. Son derece doyurucu bir kıvama sahip olan balkabağı reçeli turuncu parlak rengi ile de iştah açıcı reçel tariflerinden biri olmaktadır. Turta, kek, kurabiye ve diğer birçok tatlınızda sos olarak kullanabileceğiniz bu reçeli portakal, limon, tarçın ve karanfil aroması ile birleştirerek ortaya farklı lezzetler de çıkarabilirsiniz. Balkabağı reçeli yapılışı son derece eğlenceli ve kolaydır. Satın almış olduğunuz balkabağının hepsini birden tatlı yapamayacağınız için, bir kısmını buzluğa atmak yerine sizler de reçelini yaparak değerlendirebilirsiniz. Üstelik canınız tatlı çektiğinde balkabağı reçeli imdadınıza yetişecektir. Bu tarifimizde kireçli balkabağı reçeli tarifini sizlerle paylaşacağız.

Balkabağı, ülkemizde Kasım ve Aralık aylarında toplanır. Avrupa mutfağında çok sevilen bir kış sebzesidir. Yüksek oranda lif içerir. Aynı zamanda kalsiyum, magnezyum, potasyum, sodyum, fosfor ve demir içerir. Kalorisi son derece düşüktür. 100 gram balkabağı 26 kaloriye eş değerdir.

Balkabağı Reçeli Nasıl Yapılır?

balkabağı reçeli nasıl yapılır

Malzemeler:

 • Yarım kilo balkabağı
 • 4 su bardağı toz şeker
 • 5 bardak su
 • Yarım limon
 • 150 gram sönmemiş kireç

Yapılışı:

 1. Öncelikle işe kireç kaymağını hazırlamakla başlayın. Satın aldığınız sönmemiş kirecin içerisine 2 buçuk litre soğuk su ilave edin ve karıştırdıktan sonra beklemeye alın.
 2. 3 saat boyunca bekleyen kirecin üzerinde biriken köpüğü alın ve suyunu dikkatlice süzün.
 3. Balkabağının üst kısmını keserek dilimlere ayırın ve kabuklarını kesin.
 4. Balkabağının içerisinden çekirdekli kısmını temizledikten sonra istediğiniz büyüklükte küp şeklinde doğrayın.
 5. Doğranmış balkabağı dilimlerini kireç suyu içerisinde yaklaşık dört saat bekletin.
 6. 4 saat bitiminde kabakları bol suda güzelce yıkayın.
 7. Reçel tenceresine su ve şekeri koyun. Şerbet kıvamını alana kadar orta ateşte kaynatın.
 8. Kireçli suda bekleyen ve güzelce yıkanan balkabaklarını şerbetin içerisine ilave edin ve kaynatmaya devam edin.
 9. Reçel kıvamına gelince içerisine limon suyunu ilave edin ve bir taşım daha kaynattıktan sonra ocağın altını söndürün.
 10. Reçelinizi ocaktan alınca kavanozun içerisine doldurun ve kaynamış suda bekleyen kabakla ağzını kapatarak kavanozu ters çevirin.

Mutfağınızda el emeğinizle hazırlamış olduğunuz balkabağı reçelini serin, karanlık ve kuru bir ortamda muhafaza etmeye özen gösterin. Afiyet olsun.