Menu

Bergamut Reçeli Tarifi

Akdeniz ikliminde yetişen bergamutlar, adeta limona benzer ve kabukları yoğun bir kokuya sahiptir. Genellikle siyah çaylara aroma katması için kullanılır. Sizlerin de bahçenizde bergamut ağacı varsa, bergamut reçeli pişirebilir ve sevdiklerinizle afiyetle yiyebilirsiniz. Bu reçel kokusu ve ekşi tadı ile sabah kahvaltılarına çok yakışmaktadır. Turunç reçelleri ile benzer bir görünüme sahiptir. Bergamut reçeli yapılışı, Akdeniz’de yetişen turunç reçelleri ile aynı aşamalara sahiptir. Bergamutların sadece kabuğundan reçel yapılır ve pişirirken mutfağınıza hoş kokular yayar.

Bergamut, Doğu Akdeniz kıyılarında yetişmektedir ve limona çok benzer. Dış yüzeyi girintili çıkıntılıdır ve genellikle kabuklarından esans elde edilir. Tadı ise ekşimsidir. Meyve kabukları, tatlı ve çaylarda da kullanılır. Kokusunun ruh sağlığına iyi geldiği söylenmektedir.

Bergamut Reçeli Nasıl Yapılır?

bergamut reçeli nasıl yapılır

Malzemeler:

 • Yarım kilo bergamut kabuğu
 • 1 buçuk bardak su
 • 1 yemek kaşığı limon
 • 750 gram toz şeker

Yapılışı:

 1. Bergamutların dış yüzeyleri tırtıklıdır ve reçele acımsı tat verir. Bergamutların dış yüzeyini ince şekilde soyarak veya rende yaparak bu acı tırtıklı yüzeyinden kurtuluyoruz. Bu rendelenmiş kısımlarla bergamut çayı yaparak değerlendirebilirsiniz.
 2. Dış yüzeyleri tıraşlanan bergamutları ikiye bölün ve sulu iç kısmını çıkarın. Bu reçelimizde sadece bergamut kabuklarını kullanacağız. Bergamut kabuklarını tartarak, yarım kilo olup olmadığını kontrol etmenizde fayda var. Bu sayede tadını denk düşürebilirsiniz. Eğer daha az bergamut kabuğu kullanacaksanız, şeker miktarını kabuklardan bir buçuk ölçek fazla ayarlayın.
 3. Bergamut kabuklarını dilediğiniz büyüklükte doğrayın. İsterseniz dilim dilim keserek rulo da yapabilirsiniz.
 4. Bergamutların üzerine su ilave edin ve bir taşım kaynatın. Suyunu süzdükten sonra, tekrar su koyarak kaynatın. Bu işlemi 4 defa uyguladığınız takdirde, bergamut kabuklarının acısı gitmiş olacaktır ve reçel yapmaya hazır hale gelecektir.
 5. 4 defa suyu değiştirilerek kaynatılan bergamut kabuklarını soğuk suya tutun ve süzgece alın. Suyu süzülünce reçel tenceresinin içerisine koyun.
 6. 1 buçuk bardak su ve toz şekeri reçel tenceresine alın ve kaynatarak şerbet kıvamını almasını bekleyin.
 7. Koyulaşan şerbetin içerisine bergamut kabuklarını ilave edin ve yaklaşık 5 dakika kadar kaynatın. Yüzeyde oluşan köpükleri sıyırın.
 8. Ocağın altını söndürmeden önce limon suyunu ilave edin ve reçelinizi bir taşım daha kaynatın.
 9. Ocaktan almış olduğunuz bergamut reçelini sıcaklığıyla kavanoza doldurun. Üzerinde yarım parmak boşluk bırakın ve kapağını kapatın. Ardından kavanozu ters çevirin ve soğuması için mutfakta bir köşeye alın.

Reçelinizi kavanoza doldurduktan 12 saat sonra, serin ve kuru bir ortama koyarak muhafaza edebilirsiniz. Afiyet olsun.