Menu

Beyaz Dut Reçeli Tarifi

Yarı saydam rengi ve taneleri ile damakta muhteşem bir tat bırakan beyaz dut reçeli, mis kokusuyla da tüm aile bireylerinin hoşuna gidecektir. Daha önce beyaz dut reçeli yememiş olan misafirlerinize de kahvaltı sofralarında ve beş çaylarında beyaz dut reçeli ikram ederek, onların da bu lezzetle tanışmasını sağlayabilirsiniz. Adeta bal gibi bir tadı olan bu reçel, tatlı soslarına uyum sağlamaktadır. Beyaz dut reçeli yapılışı çok basittir ve diğer birçok reçel tarifi ile aynı aşamalara sahiptir. Eğer bahçenizde dut ağacı varsa, ailenizle birlikte toplamış olduğunuz taze beyaz dutların bir kısmını seçerek reçel olarak değerlendirebilirsiniz.

Beyaz dut; küçük, yumuşak, tatlı ve sulu bir meyvedir. Ülkemizde Mayıs ve Haziran aylarında toplanır. Son derece dayanıksız bir meyve olduğu için ağaçtan toplandığı gibi değerlendirilmesi gerekir. Bu meyve doğal antibiyotik olarak adlandırılmaktadır. Birçok hastalığa iyi geldiği bilinir. 100 gram beyaz dut 43 kaloriye eş değerdir.

Beyaz Dut Reçeli Nasıl Yapılır?

beyaz dut reçeli nasıl yapılır

Malzemeler:

 • 500 gram beyaz dut
 • 500 gram toz şeker
 • Yarım limon suyu
 • Yarım fincan soğuk su

Yapılışı:

 1. Dalından özenle toplamış olduğunuz taze, sert ve olgun dutları öncelikle bir süzgeç içerisine alın ve bol su altında yıkayın. Ardından saplarını dikkatlice çekin ve reçel tenceresi içerisine aktarın.
 2. Soğuk su ve toz şekeri beyaz dutların üzerine ilave edin. Orta ateşte kaynamaya bırakın.
 3. 15 dakika içerisinde kaynama noktasına gelen beyaz dut reçelinizin altını kısın ve yavaş yavaş kaynatmaya devam edin.
 4. Reçelinizin üzerinde biriken köpükleri arada bir sıyırın. Reçelinizi fazla karıştırırsanız beyaz dutlar dağılabilir.
 5. Beyaz dut reçeliniz koyulaşmaya başlayınca kıvamına gelip gelmediği test edin.
 6. Reçelinizi ocaktan almadan önce limon suyunu ilave edin ve iki taşım daha kaynatın.
 7. Ocaktan almış olduğunuz beyaz dut reçelini kavanoza kepçe yardımı ile dökün ve ağzını sıkıca kapattıktan sonra, kavanozu ters çevirin.

Yaklaşık 12 saat boyunca oda sıcaklığında dinlendirmiş olduğunuz beyaz dut reçelini açtıktan sonra buzdolabında tutun ve bir ay içerisinde tüketin. Kavanozu açılmayan beyaz dut reçelini serin ve kuru bir ortamda, bir yıldan fazla süreyle muhafaza edebilirsiniz. Afiyet olsun.