Menu

Cennet Hurması Reçeli Tarifi

Mutfağında farklı reçel tarifleri denemekten keyif alan ev hanımları, cennet hurması reçeli ile kahvaltı sofralarında yeni bir lezzete yer açabilirler. Trabzon hurması olarak da bilinen cennet hurması meyvesi ile hazırlanan reçeller, rengi ve kıvamı ile damakta eşsiz bir tat bırakmaktadır. Sizler de güz döneminde satın almış olduğunuz olgun cennet hurmaları ile reçel ve marmelat gibi kahvaltılık tatlılar yapabilirsiniz. Cennet hurması reçeli yapılışı çok kolaydır. Kışlık reçel hazırlığına başlayan hanımlar, bilindik reçel tariflerinin yanı sıra cennet hurması reçelini de deneyebilirler ve bu sayede ailelerine yeni lezzetler tattırabilirler.

Cennet hurması, sonbahar başlangıcında toplanmaya başlanır. Trabzon hurması olarak da bildiğimiz cennet hurması vitamin ve mineral kaynağıdır. Aynı zamanda birçok sağlık sorunu semptomlarına da iyi geldiği bilinmektedir. 100 gram cennet hurması, 71 kalori eş değerindedir.

Cennet Hurması Reçeli Nasıl Yapılır?

cennet hurması reçeli nasıl yapılır

Malzemeler:

 • 1 kilo olgun cennet hurması
 • 3 su bardağı toz şeker
 • 1 bardak sıcak su
 • Yarım limon

Yapılışı:

 1. Olgun cennet hurmalarını güzelce yıkadıktan sonra kabuklarını soyun. İster elma dilimi şeklinde, isterseniz de küp şeklinde doğrayabilirsiniz.
 2. Doğranmış cennet hurmalarını reçel tenceresinin içerisine alın ve üzerlerini toz şeker ile kaplayın.
 3. Şekere yatırmış olduğunuz cennet hurmalarını bir gece (12 saat) buzdolabında bekletin.
 4. Ertesi gün suyunu salan cennet hurmalarının üzerine bir bardak sıcak su dökün ve ocağa alın.
 5. Reçelinizi orta ateşte kaynamaya bırakın. Ara sıra karıştırmayı ihmal etmeyin ve üzerinde oluşan köpükleri düzenli olarak sıyırın.
 6. Cennet hurması reçeliniz koyu kıvama gelince üzerine yarım limonu sıkın.
 7. Limon suyuyla da bir taşım kaynayan cennet hurması reçelinizi artık ocaktan alabilirsiniz.
 8. Reçeli 5 dakika dinlendirdikten sonra kepçe ile kavanoza doldurabilirsiniz.
 9. Sıcak suda sterilize olan kavanoz kapağı ile reçel kavanozunuzu sıkıca kapatın ve ters çevirin.

Hazırlamış olduğunuz cennet hurması reçelini 12 saat sonra serin ve kuru bir ortama alabilirsiniz. Reçelinizi buzdolabında da muhafaza edebilirsiniz. Afiyet olsun.