Menu

Dağ Çileği Reçeli Tarifi

Kahvaltı sofralarında aile bireylerine yepyeni lezzetler sunmayı seven ev hanımları, mutfaklarında pişirmiş oldukları dağ çileği reçeli ile tüm övgüleri toplayabilirler. Bu reçel tarifi son derece lezzetli bir kıvama sahiptir. Sizler de taze almış olduğunuz dağ çilekleri ile reçel yapmayı deneyebilir ve bu reçeli tatlılarınızda da kullanabilirsiniz. Dağ çileği reçeli yapılışı pek zahmetli değildir. Bu reçeli hazır hale getirmek maksimum 3 saatinizi alacaktır. Mutfağınızı saran güzel kokularla beraber tüm aile reçelinizin pişmesi için sabırsızlanabilir. Eğer sizler de çilek reçelini seviyorsanız, dağ çileği reçeli de mutlaka hoşunuza gidecektir. Kahvaltıda beyaz ekmek üzerine labne sürdükten sonra bir miktar da dağ çileği reçeli sürün. Tadına bayılacaksınız.

Dağ çileği, ülkemizde “yaban çileği” olarak da bilinir. Kırmızı renkli ve dış kısmı pütürlü olan bu meyve sağlığa çok faydalıdır. Genellikle ülkemizin kıyı bölgelerinde yetişen bir meyvedir. Yüksek oranda lif ve C vitamini içerir. 100 gram dağ çileği 32 kaloriye eş değerdir.

Dağ Çileği Reçeli Nasıl Yapılır?

dağ çileği reçeli nasıl yapılır

Malzemeler:

 • 1 kilo dağ çileği
 • 1 kilo toz şeker
 • Yarım limon

Yapılışı:

 1. Satın almış olduğunuz dağ çileklerini ayıkladıktan sonra bol su altında yıkayın ve süzgece aktararak suyunun süzülmesini bekleyin.
 2. Suları süzülen dağ çileklerini reçel tenceresinin içerisine koyun ve üzerini kaplayacak şekilde toz şekeri dökerek buzdolabında bekletin.
 3. Yaklaşık 2 saat boyunca şekere yatırmış olduğunuz dağ çilekleri suyunu kısmen salmış olacaktır. Reçel tenceresini ocağa alabilirsiniz.
 4. Orta ateşte reçelinizin kaynamasını bekleyin. Kaynama noktasına gelen dağ çileği reçelinizin ağır ağır pişmesi için ateşin altını kısın.
 5. Reçelinizin üzerinde biriken pembe köpükleri arada bir tahta kaşık ile sıyırın.
 6. Ortalama 45 dakika boyunca kaynayan dağ çileği reçelinizin kıvamı koyulaşmış olacaktır.
 7. Reçelinizi ocaktan almadan hemen önce limon suyunu ilave edin ve bir taşım daha kaynatın.
 8. Ocaktan indirmiş olduğunuz dağ çileği reçelini kavanoza dökebilirsiniz. Kavanozun ağzını sıkıca kapatın ve ters çevirerek reçelleri soğumaya bırakın.

Bir gün sonra reçellerinizi serin ve kuru bir ortama alarak muhafaza edebilirsiniz. Afiyet olsun.