Menu

Frambuaz Reçeli Tarifi

Koyu kırmızı rengi ve taneleri ile damakta muhteşem bir tat bırakan frambuaz reçeli, hanımların tatlı soslarında da kullanmayı tercih ettikleri özel lezzetlerden biridir. Frambuaz reçelinin koyu kıvamı kadar aroması da herkes tarafından beğenilmektedir. Orman meyvelerinden yapılan reçelleri seven birçok kişi frambuaz reçelini de beğenecektir ve bu tat akıllarda kalacaktır. Sizler de sabah kahvaltısına çağırdığınız misafirlerinize kendi el emeğinizle hazırlamış olduğunuz tadı ve kıvamı yerinde frambuaz reçelinizi deneterek, övgüler toplayabilirsiniz. Frambuaz reçeli yapılışı son derece kolaydır ve maliyeti de oldukça düşüktür. Özellikle bahçesinde frambuaz olan kişiler dalında duran frambuazları ziyan etmemek için farklı aromalarda frambuaz reçelleri yapabilirler. Bu reçele limon suyu çok yakışmaktadır. Yine, diğer orman meyveleri ile birlikte de reçelinizi hazırlayabilirsiniz.

Frambuaz, koyu kırmızı renkli bir orman meyvesidir. Bu meyve ahududu olarak da bilinir. Yılda iki defa meyveleri toplanır ve çeşitli tatlı aromalarında kullanılır. C vitamini ve antioksidan bakımından zengin bir meyvedir. Sağlığımıza çeşitli faydaları olduğu bilinmektedir. 100 gram frambuaz 34 kaloriye eş değerdir.

Frambuaz Reçeli Nasıl Yapılır?

frambuaz reçeli nasıl yapılır

Malzemeler:

 • 1 kilo frambuaz
 • 1 kilo şeker

Yapılışı:

 1. Frambuazları bol su ile yıkadıktan sonra süzgüye alın ve suları süzülür süzülmez reçel tenceresine koyun.
 2. Frambuazların üstünü örtecek şekilde toz şekeri ilave edin.
 3. Yarım fincan su ekledikten sonra reçelinizi orta ateşte ara sıra karıştırarak kaynamaya bırakın.
 4. Reçeliniz fokurdamaya başlayınca üzerinde pembe köpükler oluşmaya başlayacaktır. Bu köpükler oluştukça tahta kaşık ile sıyırın.
 5. 10 ila 15 dakika arasında reçelinizin kıvamı koyulaşmaya başlar. Dilerseniz reçeliniz pişerken meyveleri ezebilirsiniz.
 6. Reçelinizin kıvamını kontrol edin. Limon aroması katmak için ocağın altını kapatmadan önce az miktar limon suyu ilave edebilirsiniz.
 7. Ocaktan almış olduğunuz frambuaz reçelini 5 dakika beklettikten sonra kavanoza doldurabilirsiniz.
 8. Dilerseniz kavanozları önceden kaynatabilirsiniz. Ya da reçeli doldurup ağzını kapattıktan sonra da sıcak suda birkaç damla kaynatarak kavanozun hava almaması için dayanıklı hale getirebilirsiniz.
 9. Reçel kavanozunu ters çevirerek 12 saat bekletin.

Mutfağınızda sevginizi de katarak hazırlamış olduğunuz frambuaz reçelini kuru, serin ve karanlık bir ortamda muhafaza etmenizi öneriyoruz. Afiyet olsun.