Menu

Gelincik Reçeli Tarifi

Gelincik çiçeği ile genellikle zümrüt kırmızı renkte şurup ve şerbetler yapılır. Ancak bu çiçekleri reçel yaparak da değerlendirebilirsiniz. Tatlılarınıza renk katması için de kullanılabileceğiniz gelincik reçeli, özellikle Bozcaada’nın sevilen kahvaltılık lezzetlerinden biridir. Sizler de baharda açan kıpkırmızı renkteki gelincik çiçeklerini toplayarak kendi mutfağınızda bu reçeli pişirebilirsiniz. Gelincik reçeli sütlü tatlılara da yakışan bir tattır. Özellikle puding ve sütlaç üzerine gezdireceğiniz bir kaşık gelincik reçeli ile hazırlamış olduğunuz bu lezzetli tatlıları göze de hitap eder hale getirebilirsiniz. Gelincik reçeli yapılışı her ev hanımının kendi mutfağında hazır edebileceği kolaylıktadır. Sizler de çiçek reçellerinize bir yenisini ekleyerek, bu reçeli sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz.

Gelincik çiçeği, koyu kırmızı renge sahiptir ve bahar aylarında kırlarda açar. Bu çiçek yatıştırıcı özelliği ile bilinir. Genellikle şerbeti yapılarak değerlendirilir. Ülkemizde Bozcaada gelincik şerbeti ve reçeli ile meşhurdur. Bozcaada’ya yolu düşenlerin bu lezzetleri yerinde denemesini öneriyoruz.

Gelincik Reçeli Nasıl Yapılır?

gelincik reçeli nasıl yapılır

Malzemeler:

 • Yarım kilo gelincik çiçeği
 • Yarım kilo toz şeker
 • 1 bardak su
 • Çay kaşığının ucuyla vanilya
 • 1 tatlı kaşığı toz limon tuzu

Yapılışı:

 1. Toplamış olduğunuz gelincik çiçeklerinin en diplerinde bulunan siyah kısımları kesin. Ardından gelincikleri yarım saat kadar su dolu leğende bekletin ve süzgüye alın.
 2. Güzelce yıkanan ve suları süzülen gelincik çiçeklerini bir kaseye alın. Üzerine kaynamış su dökün. Taze gelincik çiçeklerinin rengi kırmızıdan siyaha dönüşmüş olacaktır.
 3. Reçel tenceresinin içerisine ilk olarak şeker ve suyu koyun. Şeker eriyene kadar sürekli olarak şerbeti karıştırın. Ardından şerbeti kaynamaya bırakın.
 4. Haşlanan gelincik çiçeklerinin suyunu iyice süzün.
 5. Şerbetiniz koyu bir kıvama geldikten sonra içerisine haşlanmış gelincik çiçeklerini ilave edebilirsiniz.
 6. Kısık ateşte ağır ağır kaynayan reçeliniz, tam kıvamına gelince içerisine bir çay kalığı ucu ile az miktar vanilya ilave edin.
 7. Vanilya ile bir taşım daha kaynayan gelincik reçelinizin içerisine bir tatlı kaşığı limon tozunu ilave edin.
 8. Bir taşım daha limon tozuyla kaynayan reçeli ocaktan alabilir ve sıcak bir kavanozun içerisine doldurabilirsiniz. Reçelinizin içerisine limon tozu koyduktan kısa bir süre sonra rengi kırmızıya dönecektir.
 9. Kavanozun üzerinde yarım parmak boşluk bırakın ve kavanozun ağzını sildikten sonra yeni kavanoz kapağı ile kapatın ve ters çevirerek bir gün bekletin.
 10. Reçel kavanozunun hava almaması ve aylarca bozulmadan saklanması için 10 dakika kaynayan suda bekletebilirsiniz.

Hazırlanan ev yapımı gelincik reçelini karanlık, nemsiz ve serin bir ortamda muhafaza edebilirsiniz. Afiyet olsun.

Gelincik reçeline alternatif bir lezzet denemek isterseniz; “Zambak Reçeli Tarifi” başlıklı yazımızı da inceleyebilirsiniz.