Menu

Hünnap Reçeli Tarifi

Ülkemizde pek çok kişi hünnap meyvesinin nasıl bit yiyecek olduğunu bilmeyebilir. Nadir olarak satılan ve tadı fazla bilinmeyen bu meyve ile hazırlanan reçel ise muhteşem bir tada sahiptir. Ev hanımlarının mutfaklarında pişirebileceği hünnap reçeli, ilk defa deneyenler için biraz farklı gelebilir. Elma ile iğde benzeri bir tada sahip olan bu meyve lokum yapımında da kullanılmaktadır. O nedenle, bazı tatlılarınıza aroma vermesi için sizler de hünnap reçeli sosu hazırlayabilirsiniz. Hünnap reçeli yapılışı esnasında mutfağınıza yayılan hoş kokular sizleri sabırsızlandırabilir. Eğer sizlerin de dalından hünnap toplama şansınız varsa veya manavda bulabilirseniz, almış olduğunuz hünnapların bir kısmını reçel yaparak değerlendirebilirsiniz. Kahvaltı sofranızda birkaç farklı çeşit reçel sunmak, ailenizin de hoşuna gidecektir.

Hünnap, ülkemizde Mayıs ve Haziran aylarında toplanır. Marmara, Batı ve Güney Anadolu’da yetiştirilir. Dış görünümü ile iğdeyi anımsatan ceviz büyüklüğündeki bu meyve kurutularak veya reçeli yapılarak kış aylarında da yenilebilir. A, B ve C vitaminlerinin yan sıra, birçok mineral de içerir. 100 gram hünnap meyvesi 79 kaloriye eş değerdir.

Hünnap Reçeli Nasıl Yapılır?

hünnap reçeli nasıl yapılır

Malzemeler:

 • 1 kilo hünnap
 • 1 buçuk kilo toz şeker
 • 1 bardak su
 • Yarım yemek kaşığı limon suyu

Yapılışı:

 1. Hünnapları öncelikle bol suda yıkayın. Bu meyveyi kabuklarını soyarak veya kabuklu haliyle de reçel yapabilirsiniz. Tercih sizlere kalmıştır.
 2. Hünnapların hepsini küçük elma dilimleri şeklinde doğrayın.
 3. Doğramış olduğunuz hünnapların hepsini reçel tenceresi içerisine koyun ve üzerine toz şeker ilave edin. Bir gece buzdolabında bekletin.
 4. Ertesi sabah buzdolabından çıkarmış olduğunuz reçel tenceresi içerisindeki hünnaplar şekeri çekerek sulanmış olacaktır.
 5. Reçel tenceresini ocağın üzerine alın ve suyu da ilave ederek, orta ateşte kaynamaya bırakın.
 6. Kaynamaya başlayan hünnap reçelinizin üzerinde oluşan köpükleri sıyırın ve kısık ateşte pişirmeye devam edin.
 7. Ağır ağır fokurdayan hünnap reçeliniz koyu bir kıvama ulaşınca, içerisine limon suyunu ilave edebilirsiniz.
 8. Reçeliniz limon suyu ile yaklaşık 5 dakika kadar kaynayınca, ocağın altını kapatarak, reçel tenceresini ocaktan alabilirsiniz.
 9. Kaynamış suda beklettiğiniz sterilize kavanozu kurulayın ve reçelinizi dikkatlice içerisine dökün.
 10. Reçel kavanozunun ağzını güzelce kapatın ve kavanozu ters çevirdikten sonra, soğuması için mutfağın bir kenarına alın.

Yaklaşık bir gün sonra, hünnap reçelinizi serin ve kuru bir ortama alarak muhafaza edebilirsiniz. Afiyet olsun.