Menu

Karpuz Kabuğu Reçeli Tarifi

Yaz aylarının en sevilen meyvelerinden biri olan karpuzun kabuklarını çöpe atmak yerine bu kabuklar ile şahane reçeller pişirebilirsiniz. Daha önce karpuz kabuğu reçeli denemeyenler, bu reçeli bir kez tattıktan sonra attıkları karpuz kabukları için pişman olabilirler. Şeffaf görünümü ile lokuma benzeyen karpuz kabuğu reçeli, çok güzel bir tada sahiptir. Bu reçeli tatlı olarak da servis edebilirsiniz. Karpuz kabuğu reçeli yapılışı hiç zahmetli değildir. İç kısmını yemiş olduğunuz karpuzların kabuğunu değerlendirmek için sizler de aşağıda tarifi yer alan bu lezzetli reçel tarifini deneyebilirsiniz.

Karpuz kabuğu, sulu kısmı kadar faydalıdır. Karpuzun yeşil kısmı altındaki beyaz kabuğu reçellerde kullanılır. Sizler de yaz meyvelerinden kışlık reçel hazırlığı yaparken, reçel çeşitlerine karpuz kabuğu reçelini de ilave edebilirsiniz.

Karpuz Kabuğu Reçeli Nasıl Yapılır?

karpuz kabuğu reçeli nasıl yapılır

Malzemeler:

 • 1 kilo karpuz kabuğu
 • 1.5 kilo toz şeker
 • 4 bardak su
 • 1 adet limon
 • 6 adet karanfil
 • 2 çay kaşığı tarçın
 • Gıda boyası (isteğe bağlı)

Yapılışı:

 1. Karpuzu dört parçaya bölerek sulu iç kısımlarını kesin. Elde ettiğiniz karpuz kabuklarınızın dış yeşil yüzeylerini bıçak ile soyun. Karpuz kabuklarında hiç yeşil kısım kalmayınca, kabukları küçük küpler halinde doğrayın.
 2. Derin reçel tenceresi içerisine doğranmış karpuz kabuklarını koyun ve üzerine 4 bardak kaynamış su ekleyerek yaklaşık 45 dakika boyunca kaynatın. Daha kısa sürede karpuz kabuklarının yumuşamasını istiyorsanız, düdüklü tencere içerisinde 15 dakika pişirmeniz yeterli olacaktır.
 3. Yumuşayan karpuz kabuklarının üzerine toz şekeri, karanfil ve tarçını ilave edin. Bu malzemeler ile beraber yarım saat daha kaynatın.
 4. Reçelinizin üzerindeki biriken köpükleri sıyırmayı ihmal etmeyin.
 5. Karpuz kabuğu reçeliniz koyu bir kıvama geldikten sonra, reçeliniz hazır demektir.
 6. Reçelinizi ocaktan almadan önce taze limon suyunu ilave edin ve 2-3 dakika daha kaynatın.
 7. Ocaktan indirmiş olduğunuz reçeli sıcaklığı ile kavanoza doldurun. Bu sayede reçeliniz daha uzun süre tazeliğini koruyacaktır. Kavanozun kapağını kapatınca ters çevirin ve 12 saat bir köşede bekletin.
 8. Pişen karpuz kabuğu reçeli şeffaf bir görüntüye sahip olduğu için kırmızı renk gıda boyası kullanarak adeta karpuz görünümü verebilir ve göze hitap etmesini sağlayabilirsiniz.

Hazırlamış olduğunuz karpuz kabuğu reçelini ertesi gün serin, kuru ve karanlık bir ortama alarak muhafaza edebilirsiniz. Afiyet olsun.