Menu

Kiraz Reçeli Tarifi

Ev hanımları, yaz aylarında yörelerinde yetişen meyveler ile birbirinden şahane lezzetlere sahip reçeller pişirerek, kış aylarına hazırlık yaparlar. Sizler de hane halkının kış aylarında yaz meyvelerinin tadını anımsamasını istiyorsanız, kiraz reçeli gibi sayısız meyvenin reçelini yapabilirsiniz. Bu reçelin tadı vişne gibi ekşi olmaz. Daha şekerli bir tadı vardır. Üstelik kiraz taneleri reçele ayrı bir görsel güzellik katar. Kiraz reçeli yapılışı ise çok pratiktir. Bu reçeli daha önce hiç reçel pişirmeyen biri bile mutfağında kolaylıkla hazırlayabilir. Sizler de ailenize kahvaltı sofranızda sürekli farklı mevsim meyvelerinden reçeller sunmayı seviyorsanız, kiraz reçelini de denemenizi öneriyoruz. Reçelinizin içerisine karanfil de ilave edebilirsiniz.

Kiraz, ülkemizin çeşitli bölgelerinde farklı zaman aralıklarında olgunlaşıp toplanan bir meyvedir. Yaz aylarının başında dalından toplanmaya başlanır. Kiraz; beyne, gut hastalığına, uykusuzluğa ve sindirim sistemine iyi gelir. Bu meyvenin yaprakları ve sapı da şifa kaynağıdır. 100 gram kiraz 63 kaloriye eş değerdir.

Kiraz Reçeli Nasıl Yapılır?

kiraz reçeli nasıl yapılır

Malzemeler:

 • Yarım kilo kiraz
 • 1 buçuk su bardağı kadar toz şeker
 • Bir fincan su
 • 1 yemek kaşığı limon suyu

Yapılışı:

 1. Satın aldığınız kirazları yarım saat su içerisinde bekletin. Eğer kendi bahçenizden topladığınız kirazlarla reçelini yapacaksanız bol suda yıkamanız yeterli olacaktır.
 2. Kirazları yıkadıktan sonra saplarını koparın. Kenarlarına bıçakla çizik atarak çekirdeklerini çıkarın.
 3. Kiraz tanelerini derin bir kase içerisinde alın ve üzerini toz şeker ile kaplayın.
 4. Toz şekere yatırılan kirazları bir gece boyunca buzdolabında bekletin.
 5. Ertesi gün şekere yatırılmış kirazları buzdolabından çıkardığınızda, şeker erimiş ve kirazlar da suyunu salmış olacaktır.
 6. Kirazları reçel tenceresine aktarın. Üzerine bir fincan kadar oda sıcaklığında su ilave ettikten sonra orta ateşte kaynamaya bırakın.
 7. Kaynama noktasına ulaşan reçeliniz fokurdamaya başlayacaktır. Üzerinde biriken pembe köpükleri her defasında sıyırın.
 8. Reçelinizi kısık ateşte kaynamaya bırakın ve bu süreçte reçel tenceresinin başından ayrılmayın.
 9. Kiraz reçeliniz koyulaşmaya başlayınca, hazır hale gelip gelmediğini basit bir şekilde test edebilirsiniz. Buzdolabından çıkarılan soğuk tabağa reçelinizden bir çay kaşığı akıtın ve tabağı tekrar buzdolabına koyun. 2-3 dakika sonra tabağı buzdolabından çıkarıp eğdiğinizde reçeliniz su gibi akmıyorsa, kıvamı güzel demektir.
 10. Ocağın altını söndürmeden hemen önce limon suyunu ilave edin ve bir taşım daha kaynayan reçelinizi ocaktan alın.
 11. Reçeliniz birkaç dakika soluklandıktan sonra cam kavanoz içerisine doldurun. Kavanozun etrafını silin ve yeni kapakla kavanozun ağzını sıkıca kapatın.
 12. Eğer reçelinizi kış aylarında yemek için muhafaza edecekseniz, reçel kavanozunu 10 dakika kadar kaynar suda bekletmenizi öneriyoruz. Bu sayede reçel kapağı aylarca hava almaz ve reçeliniz bozulmaz. Ardından reçelinizi ters çevirerek yarım gün bu şekilde bekletin.

Yaz aylarında hazırlamış olduğunuz kiraz reçelini serin, kuru ve karanlık bir ortamda aylarca bozulmadan muhafaza edebilirsiniz. Afiyet olsun.

Kiraz reçeline alternatif bir lezzet denemek isterseniz; “Vişne Reçeli Tarifi” başlıklı yazımızı da inceleyebilirsiniz.