Menu

Kızılcık Reçeli Tarifi

Ekşi tadı ile bildiğimiz kızılcık reçeli, mutfaklarda farklı şekillerde kullanılmaktadır. Hamarat hanımlar, kızılcık reçeli yaparak birçok tatlının sosunda bu reçeli kullanabilirler. Ekşimsi ve mayhoş tada sahip reçelleri sevenler, bu reçelin de tadını beğenebilirler. Kızılcık reçeli canlı kırmızı rengi ve muhteşem kokusuyla kahvaltı sofranızın aranan tatlısı olabilir. Bu reçeli daha önce denemeyenler, kuşburnu reçeli yemişlerse tadını garipsemeyeceklerdir. Bildiğiniz gibi kızılcık şerbeti meşhurdur. Aynı şekilde kızılcık reçeli de bazı ev hanımlarının kahvaltı sofralarından eksik etmediği lezzetli ve sağlıklı bir reçeldir. Kızılcık reçeli yapılışı oldukça pratiktir. Bu reçelin tek zahmeti, kızılcık meyvelerinin bir gece şekerde beklemesidir. Sonbahar aylarında taze kızılcıklardan hazırlamış olduğunuz reçelleri, uzun kış günlerinde canınız çektiği vakit yiyebilirsiniz. Aynı zamanda marketten alacağınız dondurulmuş kızılcıklar ile de her mevsim kızılcık reçeli yapmanız mümkündür.

Kızılcık, koyu kırmızı renge sahip bir meyvedir. Adeta şifa deposudur ve çeşitli hastalığa iyi geldiği uzmanlar tarafından söylenmektedir. Yüksek oranda C vitamini içerir. Ülkemizin çeşitli bölgelerinde yetişmektedir. Bu meyve Eylül ve Ekim aylarında toplanmaya başlanır. 100 gram kızılcık meyvesi 108 kaloriye tekabül eder.

Kızılcık Reçeli Nasıl Yapılır?

kızılcık reçeli nasıl yapılır

Malzemeler:

 • Yarım kilo kızılcık
 • 3 bardak toz şeker
 • 2 yemek kaşığı limon suyu
 • 1 bardak su

Yapılışı:

 1. Öncelikle kızılcıkları çöplerinden temizleyin ve bol su altında yıkayın. Süzgece koyduğunuz kızılcıklar suyunu çekince reçel tenceresine alın.
 2. Kızılcıkların üzerine toz şekeri ilave edin ve tencereyi buzdolabında bir gece bekletin.
 3. Ertesi gün reçel tenceresini buzdolabından çıkarın. Kızılcık şekere yatırıldığında fazla sulanmaz. O nedenle hayal kırıklığına kapılmayın.
 4. Reçel tenceresini ocağa alın ve bir bardak suyu ilave ettikten sonra orta ateşte kaynamasını bekleyin.
 5. Reçeliniz fokurdamaya başladıysa, ocağın altını kısın ve yüzeyinde oluşan pembe köpükleri bir kaşık ile sıyırın.
 6. Kızılcık reçeliniz bir saat kadar kaynadıktan sonra kıvamını almış olacaktır. İçerisine limon suyunu dökün ve karıştırdıktan sonra bir taşım daha kaynamasına izin verin.
 7. Reçelinizi ocaktan alın ve kavanozun içerisine kepçe ile yavaşça dökün.
 8. Kavanozun ağzını iyice kapatın ve ters çevirin.
 9. Kavanoz ve kapağı önceden kaynatmadıysanız, reçeli doldurduktan sonra da reçel kavanozunu kaynatıp kapağını mühürleyebilirsiniz.

12 sata boyunca mutfağınızın bir köşesinde bekleyen kızılcık reçelini artık serin, kuru ve karanlık bir ortama alarak muhafaza edebilirsiniz. Afiyet olsun.