Menu

Kuşburnu Reçeli Tarifi

Tadı ve kokusu ile eşsiz bir lezzete sahip olan kuşburnu reçeli, sabahları tost ekmeği ile mükemmel uyum sağlamaktadır. Taze kuşburnu veya marketten alınan dondurulmuş kuşburnu ile yapabileceğiniz bu reçel koyu kırmızı rengi ile iştah kabartmaktadır. Özellikle kızarmış ekmeğin üzerine çok yakışan kuşburnu reçelini daha önce denemeyenlerin de seveceğini umuyoruz. Kuşburnunun sadece çayını bilenler reçelini de mutlaka denemeliler. Kuşburnu reçeli yapılışı oldukça kolaydır. Kuşburnu reçeli, lezzetli tadı ve kadifemsi yumuşaklığı ile beraber çocuklarınıza yedirebileceğiniz C vitamini zengini reçellerden biridir. Buzluğunuzda dondurmuş olduğunuz kuşburnu meyveleri ile bu reçeli her mevsim sevdikleriniz için hazırlayabilir ve tatlılarınıza aroma katması için kullanabilirsiniz. Özellikle turtalara ve dondurma üzerine çok yakıştığını söyleyebiliriz.

Kuşburnu, sonbaharda olgunlaşmaya başlar ve kış aylarında toplanır. Ülkemizde bolca yetişmektedir. Kuşburnu yüksek oranda C vitamini içeren bir bitkidir. Bağışıklık sisteminin kış hastalıklarına karşı güçlenmesine yardımcı olur. Çeşitli vitaminler ve mineraller içerir.

Kuşburnu Reçeli Nasıl Yapılır?

kuşburnu reçeli nasıl yapılır

Malzemeler:

 • 1 kilo kuşburnu
 • 1 kilo toz şeker
 • Yarım limon
 • Su

Yapılışı:

 1. Taze kuşburnu meyvelerini ikiye bölerek içlerinden çekirdeklerini çıkarın.
 2. Temizlemiş olduğunuz kuşburnu meyvelerini su altında güzelce yıkayın.
 3. Eğer marketten dondurulmuş kuşburnu aldıysanız, hazır temizlenmiş olacağından ılık su altına tutmanız yeterli olacaktır.
 4. Temizlenmiş olan kuşburnu meyvelerini yeteri miktar su eşliğinde 20 dakika haşlayın.
 5. Kuşburnu meyveleri yumuşamış olacaktır. Suyunu süzün ve kuşburnu tanelerini süzgeçten geçirin.
 6. Eğer taneli kuşburnu reçeli istiyorsanız, kuşburnu meyvelerini haşladıktan sonra süzgeçten geçirmenize gerek yoktur.
 7. Kuşburnunu reçel tenceresine alın. İçerisine şeker ve limon suyunu ilave edin.
 8. Ocağı orta ateşe getirerek kuşburnu reçelinizi yaklaşık 10 dakika boyunca kaynatın.
 9. Reçeliniz istediğiniz kıvama gelince ocaktan alın. Kuşburnu reçelini uzun süre kaynatırsanız C vitamini değeri çok fazla yok olur. O nedenle, uzun süre kaynatmaktan kaçının.
 10. Kuşburnu reçelini temiz kavanozlara dökün ve kapağını kapatarak ters çevirin.

Kavanoz kapağını 10 dakika kaynamış suda beklettikten sonra kapatırsanız, kavanozun içerisine hava girmesi imkansız olacaktır.

Soğuyan kuşburnu reçelinizi kuru, nemsiz ve serin bir ortamda muhafaza etmeye özen gösterin. Buzdolabında da saklayabilirsiniz. Afiyet olsun.