Menu

Mürdüm Eriği Reçeli Tarifi

Mevsim meyvelerini kullanarak birbirinden farklı lezzetlerde reçeller yapmayı seven ev hanımları, mayhoş bir tada sahip olan mürdüm eriği reçeli ile kahvaltı sofralarına renk katabilirler. Aile bireylerine her mevsim farklı meyve reçelleri servis etmeyi seven hanımlar bu reçeli bir kez denedikleri takdirde oldukça beğeneceklerdir. Mürdüm eriği ekşimsi bir tada sahip olduğu için şekeri bire bir ölçek konmaz. Biraz daha fazla toz şeker ilave edilir. Eğer ekşimsi tada sahip reçeller seviyorsanız, bire bir ölçek ile de reçelinizi pişirebilirsiniz. Mürdüm eriği reçeli yapılışı esnasında farklı aromalar da kullanabilirsiniz. Bu reçele karanfil çok yakışmaktadır. Bazı tariflerde limon da kullanılmaktadır.

Mürdüm eriği, ülkemizde Ağustos ve Eylül aylarında yetişen bir meyvedir. Vitamin ve mineraller açısından zengin olan mürdüm eriği, yüksek oranda lif içerir ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. C, A ve B2 Vitaminlerinin yanı sıra, yüksek oranda potasyum içerir. 100 gram mürdüm eriği 75 kaloriye eş değerdir.

Mürdüm Eriği Reçeli Nasıl Yapılır?

mürdüm eriği reçeli nasıl yapılır

Malzemeler:

 • 1 buçuk kilo mürdüm eriği
 • 2-3 bardak su
 • 4-6 bardak toz şeker

Yapılışı:

 1. Mürdüm eriklerini bol suda güzelce yıkayın ve ikiye bölerek içlerinden çekirdeklerini temizleyin.
 2. Temizlenmiş olan mürdüm eriklerini tencereye alın ve içerisine su ilave ederek 15 dakika boyunca sürekli karıştırarak pişirin.
 3. Bir taşım kaynayarak yumuşayan mürdüm eriklerinin suyunu süzün.
 4. Mürdüm eriklerinin üzerine şeker ilave edin ve orta ateşte kaynamaya bırakın.
 5. Reçeliniz kaynamaya başlayınca üzerinde köpükler oluşmaya başlayacaktır. Bu köpükler oluştukça üzerinden tahta kaşıkla sıyırmayı ihmal etmeyin.
 6. 20 dakika boyunca kaynayan mürdüm eriği reçeliniz jölemsi kıvama gelmiş olacaktır.
 7. Genellikle reçel kavanozu ve kapakları 5 dakika kaynatıldıktan sonra kurulanır ve reçel içerisine doldurulur. Bu sayede kavanozlar sterilize olur ve reçelin kapağı daha iyi tutar. Reçel hava almaz ve daha uzun süre dayanıklı olur.
 8. Reçeli ocaktan aldıktan sonra sizler de sterilize ettiğiniz kavanoza reçeli doldurun ve ters çevirerek 12 saat boyunca bekletin.

Hazırlamış olduğunuz mürdüm eriği reçelini 12 saat sonra serin ve kuru bir ortama alarak muhafaza edebilirsiniz. Afiyet olsun.