Menu

Nektarin Reçeli Tarifi

Yaz meyvelerini düşününce akla ilk nektarinlerin tadı ve kokusu gelir. Yaz günlerinde mutfaktan gelen nektarin reçeli kokuları ile tüm aile sabırsızlanır. Bu reçel özellikle Akdeniz ve Ege Bölgesi’nde yaşayanların her yaz sezonunda kışlık reçel olarak hazırladıkları enfes tatlardan biridir. Sizler de dalından koparılmış taze nektarinler veya manav reyonundan seçmiş olduğunuz nektarinler ile harika reçeller yapabilirsiniz. Nektarin reçeli yapılışı esnasında kabuklarını soymanızı önermeyiz. Çünkü bu meyvenin kabuğunda da yüksek oranda meyve şekeri bulunur. Eğer nektarinlerin kabuklarını soyarak reçelinizi yapacaksanız, şeker miktarını arttırmanızı öneriyoruz. Nektarin reçelini ailenizin damak tadına göre rendeleyerek veya iri taneli kıvamda hazırlayabilirsiniz.

Nektarin, bazı yörelerde tüysüz şeftali olarak da bilinir. Bol sulu ve şeftaliden daha dayanıklı bir meyve olan nektarin yaz aylarında toplanır. Yüksek oranda lif içerir. Aynı zamanda A ve C vitamini kaynağıdır. 100 gram nektarin başına sadece 44 kalori düşmektedir.

Nektarin Reçeli Nasıl Yapılır?

nektarin reçeli nasıl yapılır

Malzemeler:

 • 1 buçuk kilo taze nektarin
 • 1 kilo toz şeker

Yapılışı:

 1. Nektarinlerin her birini güzelce yıkayın ve ikiye bölüp çekirdeklerini temizleyin.
 2. Nektarinlerin kabuklarını soymanıza gerek yoktur. Kesme tahtası üzerinde küp küp ya da ince dilimler halinde doğrayabilirsiniz.
 3. Nektarinleri doğradıktan sonra derin bir tencereye alın ve üzerini toz şeker ile kaplayın.
 4. Tencerenin kapağını kapatın ve nektarinlerin suyunu salması için 12 saat boyunca şekerde dinlendirin. Şekere yatırdığınız nektarinleri buzdolabında da bekletebilirsiniz.
 5. 12 saat geçtikten sonra tencereyi ocağa kuyun ve ocağı orta ateşe getirerek reçelin kaynamasını bekleyin.
 6. Nektarin reçeliniz kaynamaya başlayınca altını kısın ve ara sıra karıştırarak kaynatmaya devam edin.
 7. Nektarin reçeli kaynarken yüzeyinde oluşan köpükleri arada bir sıyırın.
 8. 40 dakika kaynayan reçeli ocaktan alabilirsiniz.
 9. Reçelinizi daha önce sıcak suda bekletilen içi kuru kavanoza doldurun. Kavanozun kapağı da 10 dakika kadar sıcak suda beklemiş olursa daha dayanıklı olur ve hava almaz.
 10. Reçel kavanozunun etrafını sildikten sonra kavanozun kapağını kapatın ve reçelinizi ters çevirin.

Nektarin reçeliniz soğuduktan sonra serin ve kuru bir ortama alarak muhafaza edebilirsiniz. Buzdolabında da saklayabilirsiniz. Afiyet olsun.