Menu

Portakal Reçeli Tarifi

Kış aylarının en şifalı meyvelerinden biri olan portakal ile ev hanımları çeşitli marmelat ve reçeller hazırlayabilirler. Turuncu bir renge sahip olan portakal reçeli, aynı zamanda C vitamini deposudur. Tadı ise hafif ekşimsi olan bu reçeli bayanlar tatlılarında da kullanabilirler. Portakal reçelini ister kabuklarıyla birlikte, isterseniz de sadece sulu kısmını kullanarak hazırlayabilirsiniz. Akdeniz bölgesinde diğer narenciyeler gibi portakalın da kabuğu ile birlikte reçeli yapılmaktadır. Bizler de bu yazımızda sizlerle şahane bir portakal reçeli tarifi paylaşacağız. Portakal reçeli yapılışı hakkında bilgisi olmayan bayanlar, meyveliklerinde uzun süredir bekleyen portakalları değerlendirebilmek için aşağıdaki pratik tarifi deneyebilirler. Bu reçeli hazır hale getirmek için maksimum harcayacağınız süre 2 saattir. Sizler de ailenize mevsim meyvelerinden reçeller hazırlamayı seviyorsanız,  bu reçeli mutlaka denemelisiniz.

Portakal, ülkemizin çeşitli bölgelerinde yetişen C vitamini kaynağı bir meyvedir. Kasım ayından Şubat ayına kadar toplanır. Yüksek oranda lif içerir ve soğuk algınlığına iyi gelir. 100 gram portakal 47 kaloridir.

Portakal Reçeli Nasıl Yapılır?

portakal reçeli nasıl yapılır

Malzemeler:

 • 1 buçuk kilo portakal
 • 1 buçuk kilo toz şeker
 • 4 bardak su
 • Yarım limon

Yapılışı:

 1. Portakalları su altında güzelce yıkayın. Ardından her birinin kabuklarını hafifçe rendeleyin. Beyaz etli kısımları kalsın.
 2. Dış kısımları rendelenen portakalları kaynar su içerisine bırakın ve bir müddet haşlayın. Bu işlem sayesinde portakalların acısı gitmiş olacaktır.
 3. Yaklaşık 7-8 dakika haşlanan portakalları kaynar sudan alın ve süzgünün içerisine koyarak suyunun süzülmesini bekleyin. Süzgüde soğuyan portakalları küp küp veya ince dilimler halinde doğrayın.
 4. Portakallar bir kenarda beklerken şerbet hazırlığına başlayın.
 5. Reçel tenceresi içerisine toz şekeri ve suyu koyun. Ardından şeker eriyene kadar şerbeti karıştırın ve orta ateşte şerbetin koyu bir kıvama gelmesini bekleyin.
 6. Yaklaşık yarım saat boyunca kaynayan şerbetin içerisine doğranmış olan portakalları ilave edin ve kısık ateşte pişirmeye bırakın.
 7. Kaynayan portakal reçeli üzerinde biriken köpükleri tahta kaşıkla sıyırmayı ihmal etmeyin.
 8. Kısık ateşte ağır ağır kaynayarak pişen portakal reçeli ortalama bir saatte hazır hale gelir.
 9. Reçelinizin kıvamına gelip gelmediğini kontrol etmek için buzdolabından çıkarılan soğuk bir tabak içerisine reçelden bir çay kaşığı akıtın. Ardından tabağı yukarı doğru eğin ve reçelin akıp akmadığını kontrol edin. Eğer reçel tabaktan su gibi akmıyorsa, kıvamını almış demektir.
 10. Reçelinizi ocaktan almadan hemen evvel yarım limonu içerisine sıkın ve bir taşım daha kaynamaya bırakın.
 11. Ocağın altını kapatıp reçel tenceresini ocaktan aldıktan sonra reçelinizi kavanozun içerisinde dikkatlice doldurun.
 12. Kavanozun üst kısmında yarım boşluk bırakın ve ardından yeni kavanoz kapağı ile reçel kavanozunun ağzını sıkıca kapatın.
 13. Reçel kavanozunu yaklaşık 10 dakika kaynamış suda bekleterek aylarca bozulmadan korunmasını sağlayabilirsiniz. Bu işlem kavanoz kapağının mühürlenmesini sağlar ve kapak hava almaz.

Mutfağınızda pişirmiş olduğunuz ev yapımı portakal reçelinizi serin, kuru ve karanlık bir ortamda kış boyunca muhafaza edebilirsiniz. Afiyet olsun.

Portakal reçeline alternatif bir lezzet denemek isterseniz; “Kamkat Reçeli Tarifi” başlıklı yazımızı da inceleyebilirsiniz.