Menu

Rendelenmiş Ayva Reçeli Tarifi

Kış aylarında yetişen meyveler ile farklı reçel tarifleri denemek isteyen bayanlar için rendelenmiş ayva reçeli tarifini paylaşacağız. Birçok ev hanımı kışın aldıkları ayvaları değerlendirmek için reçelini yaparlar. Eğer reçelinizin taneli değil de marmelat kıvamında olmasını istiyorsanız, ayvaları rendeleyerek reçelinizi pişirebilirsiniz. Bu reçeli ekmeğe sürmesi de daha kolaydır. Üstelik tatlılarda da kullanılabilir. Bildiğiniz gibi ekmek ayvası daha çok etlidir. Bu nedenle, ayva satın alırken iri ekmek ayvalarından yana tercihinizi yapabilirsiniz. Rendelenmiş ayva reçeli yapılışı oldukça basittir ve malzemeleri hazır edip pişirmesi maksimum 1 buçuk saatinizi alır. Ayvaların rendelenmiş olması nedeniyle pişirme süresi de taneli ayva reçeline göre daha kısadır. Reçelinizde kullanacağınız ayva miktarı kadar şeker kullanmanızı öneriyoruz. Yani, bire bir ölçü kullanmanız tadını dengeleyecektir.

Ayva, kış aylarında bol bulunan bir meyvedir. Ayva, çiğ olarak tüketildiği gibi ev hanımları tarafından çayı, tatlısı, marmeladı ve reçeli yapılarak da servis edilir.

Rendelenmiş Ayva Reçeli Nasıl Yapılır?

rendelenmiş ayva reçeli nasıl yapılır

Malzemeler:

 • Yarım kilo ayva
 • Yarım kilo toz şeker
 • 2 bardak su
 • 1 çorba kaşığı taze limon suyu

Yapılışı:

 1. Ayvaları bol suda güzelce yıkayın ve kabuklarını soyun. Ayvaları ikiye bölerek çekirdek kısımlarını güzelce temizleyin.
 2. Temizlenen ayvaları rendenin geniş kısmı ile rendeleyin.
 3. Rendelenen ayvaları tencerede bir taşım kaynatabilir ya da bir gece boyunca toz şekere yatırıp bekleterek yumuşamalarını bekleyebilirsiniz. Biz bu tarifimizde rende ayvalarımızı 2 bardak su ile haşladık.
 4. Kaynar suya atıp yaklaşık 6-7 dakika haşladığımız rendelenmiş ayvaların üzerine artık toz şekeri ilave edebilirsiniz.
 5. Toz şeker eriyene kadar arada bir reçelinizi karıştırın ve reçeliniz fokurdamaya başlayınca yüzeyinde biriken köpükleri sıyırın.
 6. Kısık ateşte kaynayan rendelenmiş ayva reçeliniz bir süre sonra koyu bir kıvama gelmiş olacaktır. Rengi de koyulaşacaktır.
 7. Reçelinizin kıvam testini yaptıktan sonra ocaktan almaya yakın içerisine limon suyunu ilave edebilirsiniz. Tercihe göre 2-3 adet karanfil de atmanızı öneriyoruz. Karanfil ayva reçeline ekstra bir lezzet ve koku verir.
 8. Reçeliniz piştikten birkaç dakika sonra kavanoza aktarabilirsiniz. Kavanozun kapağını kapattıktan sonra 10 dakika kadar sıcak suda kaynatırsanız, reçeliniz uzun ömürlü olur. Ardından kavanozu ters çevirip 12 saat soğumaya bırakın.

Ev yapımı rendelenmiş ayva reçelinizi ışık almayan, serin ve kuru bir ortamda muhafaza edebilirsiniz. Afiyet olsun.

Limon reçeline alternatif bir lezzet denemek isterseniz; “Ayva Reçeli Tarifi” başlıklı yazımızı da inceleyebilirsiniz.