Menu

Süt Reçeli Tarifi

Koyu kıvamı ve rengi ile adeta fıstık ezmesine benzeyen süt reçeli, yurtdışında “Dulce de Leche” adı ile bilinmektedir. Özellikle Fransa’da bu reçel oldukça popülerdir ve genellikle tatlıları süslemek için kullanılır. Sizler de karamelimsi kıvamı ile kızarmış ekmek üzerine çok yakışan bu reçel tarifini mutfağınızda çok kısa bir süre içerisinde hazırlayabilirsiniz. Kökeni gizemli olan süt reçeli birçok ülkede tanınan bir lezzettir. Ülkemizde her ne kadar ev hanımlarının fazla bilmediği bir reçel tarifi olsa da, sizler bu reçeli kendi mutfağınızda pişirerek sevdiklerinizin de süt reçeli ile tanışmasını sağlayabilirsiniz. Süt reçeli yapılışı basit olduğu kadar, kullanım alanı da oldukça fazladır. Dilerseniz dondurma, kurabiye, kek ve çöreklerinizde bu reçeli kullanabilirsiniz. Kalsiyum ve karbonhidrat açısından zengin olan süt reçeli, spor yapanlar için de ideal bir lezzettir. Hatta çocuklarınızın gelişiminde önemli bir yeri olan kalsiyumun bu reçelde fazlasıyla bulunması nedeniyle, çocuklarınız okula gitmeden önce onlara süt reçelli ekmek hazırlayarak günlük ihtiyaçları olan kalsiyum miktarlarının bir kısmını almalarını sağlayabilirsiniz.

Süt Reçeli Nasıl Yapılır?

süt reçeli nasıl yapılır

Malzemeler:

 • 1 litre süt (yağsız veya orta yağlı)
 • 1 bardak toz şeker (dilerseniz esmer şeker kullanabilirsiniz)
 • 1 çay kaşığı kadar kabartma tozu veya karbonat

Yapılışı:

 1. Derin bir tencere içerisine 1 litre sütü koyun. Dibi tutmayan bir tencere içerisinde reçelinizi hazırlamanızı öneriyoruz. Marketten almış olduğunuz pastörize süt veya günlük taze süt ile bu reçeli pişirebilirsiniz.
 2. Günlük taze süt ile reçelinizi hazırlayacaksanız, öncesinde sütü kaynatın ve soğumaya bırakın. Süt kaynarken üzerinde oluşan kaymağı sıyırın.
 3. Reçel tenceresine koymuş olduğunuz sütün içerisine toz şekeri ilave edin ve arada bir karıştırarak orta ateşte kaynamaya bırakın.
 4. Süt reçeliniz fokurdamaya başlayınca, içerisine karbonatı ekleyin. Kaynama noktasına ulaşan reçelin içerisine karbonat ilave edilince bir anda köpürmeye başlayabilir. Reçelin taşmaması için bir süre karıştırın. Reçelinizi ne kadar çok karıştırırsanız, rengi ve kıvamı o kadar güzel olacaktır.
 5. Kaynayan reçeliniz hafif karamelimsi bir renk almaya başlar. Reçelin başından hiç ayrılmadan ara ara karıştırarak pişirmeye devam edin. Reçelinizi dibine tutturmamaya özen gösterin.
 6. Orta ateşte ara sıra karıştırılarak pişirilen süt reçeli, yaklaşık bir saat sonra hazır hale gelecektir.
 7. Reçelinizin kıvamı ne çok koyu, ne çok sulu olmalıdır. Puding kıvamına gelmesi, piştiğini göstermektedir.
 8. Süt reçelinizi ocaktan aldıktan sonra hazırda beklettiğiniz kavanozun içerisine dökün.
 9. Reçeliniz kavanoz içerisinde soğuduktan sonra buzdolabına koyabilirsiniz.

Yaklaşık 1 buçuk saatte hazırlanan ev yapımı süt reçelini sizler de kendi mutfağınızda pişirebilir ve sevdiklerinizle birlikte afiyetle yiyebilirsiniz.

Bir Yorum
 1. Yıldız Mayıs 12, 2016 / Cevapla

Yorumlarınızı Bekliyoruz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir