Menu

Turunç Reçeli Tarifi

Antakya yöresinin meşhur lezzetlerinden biri olan turunç reçeli, aynı zamanda Türk mutfağının sevilen reçel tariflerinden biridir. Özellikle Akdeniz ve Egeli ev hanımları her yıl taze turunçlar ile kışlık reçellerini mutlaka hazır ederler. Turunç reçeli genellikle turunç meyvesinin sadece kabuklarından yapılır. Kabukları rulo haline getirilen bu meyvenin reçeli, görsel açıdan da merak uyandırmaktadır. Turunç reçeli yapılışı neredeyse 3 gününüzü alabilir. Ancak reçeliniz kahvaltı sofranıza geldikten sonra, tüm verdiğiniz emeğe değdiğini görebilirsiniz. Rulo görünümlü, turuncu renkli, lokum gibi tadı olan turunç reçeli vitamin deposudur.

Turunç, ülkemizde Akdeniz ve Ege Bölgesi’nde yetişen bir narenciyedir. Bu meyvenin dış görünümü portakala benzer. Ancak suyu sıkıldığında daha acımsı bir tada sahip olduğunu görebilirsiniz. Turunç meyvesi ishali önler ve sindirimi kolaylaştırır. 100 gram turunç meyvesi ortalama 47 kaloriye eş değerdir.

Turunç Reçeli Nasıl Yapılır?

turunç reçeli yapımı

Malzemeler:

 • 10 adet turunç meyvesi
 • 1 kilo toz şeker
 • 3 bardak su

Yapılışı:

 1. Turunç meyvelerini bol su altında güzelce yıkayın. Turuncu dış kısımlarını rendeleyin. Turunç kabuklarını reçelimizde kullanacağımız için dış kısımlarını fazla derin rendelememeye gayret edin.
 2. Dış kısmını rendelediğimiz turunç meyvelerini kabuklarından ayırmak için önce dış kısımlarına eşit aralıklarla çizikler atın. Ardından kabukları soyun. Kabukların iç beyaz kısımlarını bıçak yardımı ile temizleyin.
 3. Yorgan iğnesini ipliğe geçirin ve turunç kabuklarını sırasıyla dolayarak iğneye batırdıktan sonra ipliğe geçirin.
 4. 10 adet turunç meyvesinin kabuklarını hizalı bir şekilde ipe dizmeye gayret edin. Rulo haline getirerek ipe geçirilen turunç kabuklarının şekillerinin bozulmaması içinse, aralarında boşluk kalmamasına özen gösterin. Sıkı aralıklarla ipe dizin. İpin her iki ucuna da düğüm atın.
 5. Derin bir tencere içerisine ipliğe geçirilen rulo turunç kabuklarını koyun. Üzerini geçecek şekilde kaynamış su ilave edin ve yaklaşık 7-8 dakika kadar turunç kabuklarını haşlayın.
 6. Haşlanan turunçların suyunu süzün. Üzerlerini kaplayacak şekilde soğuk su dökün.
 7. Altı saatte bir turunç kabuklarının suyunu süzüp yeniden soğuk su koyarak, 3 gün bu işleme devam edin.
 8. Üç gün boyunca düzenli olarak suyu değiştirilen turunç kabuklarının acımsı tadı gitmiş olacaktır. Bazen ikinci günde de turunç kabukları tatlanabilir.
 9. Turunç kabuklarını bir havlu peçete üzerine serin. Yaklaşık üç saat içerisinde turunçların suyu süzülmüş olacaktır. Tatlanan ve kuruyan turunç kabukları artık reçel yapmaya hazırdır.
 10. Reçel tenceresi içerisine 3 bardak su ve toz şekeri aldıktan sonra, orta ateşte şerbetin şekeri eriyene kadar karıştırarak pişirin.
 11. Şerbet kaynama noktasına ulaştıktan sonra, ipliğe dizili olan rulo şeklindeki turunç kabuklarını şerbetin içerisine ekleyin.
 12. Reçeliniz kaynarken üzerinde biriken köpükleri her defasında tahta kaşıkla sıyırın. Reçeli arada bir karıştırarak kısık ateşte pişirin.
 13. Yaklaşık olarak bir saat boyunca kısık ateşte ağır ağır pişen turunç reçelinin kıvamını test edin.
 14. Reçelinizin kıvamı güzelse, içerisine yarım bardak kadar turunç suyunu da ilave edin ve bir taşım daha kaynatın.
 15. Turunç reçelinizi ocaktan aldıktan sonra, soluklanması için 3-4 dakika kadar bekletin.
 16. Turunçları yün iplikten ayırın. Ardından reçelinizi cam kavanoz içerisine kepçe ile doldurun.
 17. Kaynamış suda bekletilen yeni kavanoz kapağı ile reçelinizin kapağını sıkıca kapatın ve kavanozu ters çevirin.
 18. Reçelinizi hemen tüketmeyecekseniz, aylarca hava almadan kavanoz içerisinde muhafaza olması için reçel doldurulan kavanozu 10 dakika suda kaynatabilirsiniz.

El emeğinizle hazırlamış olduğunuz ev yapımı turunç reçelini serin, kuru ve karanlık bir ortama alarak muhafaza edebilirsiniz. Afiyet olsun.

Turunç reçeline alternatif bir lezzet denemek isterseniz; “Portakal Reçeli Tarifi” başlıklı yazımızı da inceleyebilirsiniz.