Menu

Üzüm Reçeli Tarifi

Evde üzüm reçeli hazırlamak oldukça kolaydır. Eminiz ki, üzüm suyunu seven herkes bu reçel tarifini de afiyetle yiyecektir. Özellikle çocuklar üzüm reçelini çok beğenmektedir. Taze üzümler kullanılarak pişirilen bu reçel lezzetli olduğu kadar, sağlığa da faydalıdır. Sizler de bahçenizde bulunan üzümlerle veya manavdan satın almış olduğunuz taze üzümlerle kendi reçelinizi pişirebilirsiniz. Üzüm reçeli yapılışı esnasında tek dikkat etmeniz gereken nokta, reçelin taşmamasıdır. Sizler de mutfağınızda farklı reçel tarifleri deneyerek aile bireylerinin beğenisine sunuyorsanız, üzüm reçeli yaparak onlara yeni reçeller tattırmaya devam edebilirsiniz.

Üzüm reçelini bir de süt kaymağı ile denemenizi öneriyoruz. Sütçüden satın almış olduğunuz sütü kaynatırken üzerinde biriken kaymağı her defasında sıyırarak bir kase içerisinde biriktirin. Bu süt kaymağı soğuyunca dolaba koyun ve kahvaltılarda üzüm reçelinizin üzerine iki yemek kaşığı kadar dökün. Ortaya şahane bir lezzet çıkmaktadır. Hatta diğer reçellerin üzerine de süt kaymağı koyarak yemeyi deneyin. Aileniz bu lezzeti sizlerden her sabah isteyebilir.

Üzüm, insanoğlu tarafından yüzyıllardır farklı şekillerde tüketilen bir meyvedir. Asma bağlarından toplanan üzümler ile şarap, üzüm suyu, pekmez ve daha birçok farklı ürün elde edilir. Şifa kaynağı olarak bilinen bu meyvenin tadı da çok lezzetlidir. Yaz ve bahar aylarında taze üzüm bulabilirsiniz. 100 gram üzüm ortalama 66 kaloriye eş değerdir.

Üzüm Reçeli Nasıl Yapılır?

üzüm reçeli nasıl yapılır

Malzemeler:

 • 1 kilo taze üzüm
 • Yarım kilo toz şeker
 • Yarım limon
 • 1 bardak su

Yapılışı:

 1. Üzümleri bir kase içerisine alın ve üzerini geçecek kadar su koyarak yarım saat bekletin. Böylelikle üzerindeki ilaç kalıntılarından arınmış olacaklardır.
 2. Güzelce yıkanan üzüm salkımlarından üzüm tanelerini ayırın.
 3. Derin reçel tenceresi içerisine su ve toz şekeri dökün. Orta ateşte sürekli karıştırarak şerbeti hazırlamaya başlayın.
 4. Şerbet kaynamaya başlayınca içerisine üzüm tanelerini ilave edin ve ara sıra karıştırarak reçelinizi kısık ateşte pişirmeye devam edin.
 5. Üzün reçeli üzerinde biriken köpükleri her seferinde bir kaşık ile sıyırın.
 6. Yarım saat sonra reçelinizin kıvamını kontrol edin. Eğer kıvamı koyulaşmamışsa 15 dakika daha pişirin.
 7. Reçelinizin piştiğine emin olunca, içerisine yarım limonun suyunu ilave edin ve karıştırdıktan sonra bir taşım daha kaynatın.
 8. Reçeli ocaktan aldıktan hemen sonra kavanozun içerisine kepçe ile dökmeye başlayın.
 9. Kavanoz ve kapağı önceden kaynamış suda beklemiş olmalıdır. Reçeli doldurduğunuz kavanozun kapağını kapatın ve ters çevirerek soğuması için mutfağınızın bir köşesine alın.

El emeğinizle hazırlamış olduğunuz üzüm reçelini serin ve kuru bir ortamda muhafaza etmeye özen gösterin. Afiyet olsun.

Üzüm reçeline alternatif bir lezzet denemek isterseniz; “Frenk üzümü reçeli tarifi” başlıklı yazımızı da inceleyebilirsiniz.