Menu

Yeşil Erik Reçeli Tarifi

Yaz aylarının en sevilen meyvelerinden biri olan yeşil erik ile birbirinden farklı tarifler deneyebilirsiniz. Evinizde bulunan yeşil eriklerin ziyan olmaması için bu erikleri reçel yaparak da değerlendirebilirsiniz. Farklı reçel tariflerinden biri olan yeşil erik reçeli, mayhoş bir tada sahiptir. Ekşimsi tada sahip reçeller yemeyi sevenler bu reçeli deneyebilirler. Tadı kadar açık sarı rengi ile göze de hitap eden yeşil erik reçeli ile yaz sabahlarında kahvaltınıza renk katabilirsiniz. Yeşil erik reçeli yapılışı oldukça düşük maliyetlidir. Özellikle bahçesinde erik ağacı bulunan kişilerin bu reçeli mutlaka denemesini öneriyoruz. Bahçenizde ziyan olan yeşil erikleri nasıl değerlendirebileceğinizi bilmiyorsanız, en iyi alternatif reçelini yapmaktır. Böylelikle kış aylarında da eriklerinizi sofranıza taşımış olursunuz.

Yeşil erik, yaz mevsiminin başında çıkar ve yaz aylarının en sevilen meyvesidir. Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında toplanan yeşil erikler adeta yazın habercidir. Beslenme uzmanları yeşil eriğin sağlığımıza çok faydalı bir meyve olduğunda hem fikirdir. 100 gram yeşil erik 45 kaloriye eş değerdir.

Yeşil Erik Reçeli Nasıl Yapılır?

yeşil erik reçeli nasıl yapılır

Malzemeler:

 • 1 kilo yeşil erik
 • 5 bardak toz şeker
 • 1 bardak su
 • Yarım limon

Yapılışı:

 1. Yeşil erikleri saplarından ayıkladıktan sonra bol suda yıkayın. Ardından keskin bir bıçakla ikiye bölün ve içlerinden çekirdeklerini çıkarın. Dilerseniz, yeşil erikleri ince dilimler halinde kesebilirsiniz.
 2. Doğramış olduğunuz yeşil erikleri reçel tenceresinin içerisine koyun ve üzerini tamamen kaplayacak şekilde toz şekerini ilave edin.
 3. Reçel tenceresini buzdolabına koyun ve şekere yatırmış olduğunuz yeşil erikleri bir gece bekletin.
 4. Ertesi gün yeşil erikler suyunu salmış bir şekilde kaynamaya hazır hale gelecektir.
 5. Reçel tenceresini ocağa alın ve orta ateşte kaynamasını bekleyin.
 6. Fokurdamaya başlayan reçelinizi kısık ateşe alın ve ara sıra karıştırarak ağır ağır kaynatın. Üzerinde biriken köpükleri de sıyırmayı ihmal etmeyin.
 7. Yeşil erik reçeliniz koyulaşıp, kıvamını alınca üzerine taze limon suyunu ilave edin ve bir taşım daha kaynatın.
 8. Reçelinizi ocaktan alın ve birkaç dakika soluklandıktan sonra reçel kavanozuna boşaltın.
 9. Kavanozun ağzını sıkı bir şekilde kapatın. Eğer reçelinizin daha uzun ömürlü olmasını istiyorsanız, reçel kavanozunu 3-4 dakika kaynamış suda bekletebilirsiniz.

Hazırlamış olduğunuz yeşil erik reçelini serin ve kuru bir ortamda muhafaza edebilirsiniz. Buzdolabında da saklayabilirsiniz. Afiyet olsun.