Menu

Zambak Reçeli Tarifi

Beyaz zambakların yapraklarından hazırlanan zambak reçeli, eminiz ki daha önce duymadığınız reçel tariflerinden biridir. Bildiğiniz gibi bazı çiçeklerin reçelleri yapılıp satılmaktadır. Zambak çiçeğinin de reçeli tadı ve kokusu ile eşsiz bir lezzete sahip olduğu için deneyenlerin sevdiği reçel tariflerinden biridir. Farklı reçeller arayan bayanlar, zambak reçeli ile kahvaltı sofralarında fark yaratabilirler. Zambak reçeli yapılışı gerekli tüm malzemeler ve uygulamanız gereken adımlar yazımızın devamında yer almaktadır. Sizler de bu değişik reçel tarifini mutfağınızda pişirerek yeni bir lezzetle tanışabilirsiniz.

Zambak, çoğunlukla soğan ile üreyen bir çiçek türüdür. Genellikle peyzaj süslemesi olarak kullanılan bu çiçeğin soğanlı türlerinden bazıları yenilebilir. Bazı ülkelerin mutfak kültürlerinde zambak çiçekleri kullanılmaktadır.

Zambak Reçeli Nasıl Yapılır?

zambak reçeli nasıl yapılır

Malzemeler:

  • 2 bardak zambak çiçekleri
  • 4 bardak toz şeker
  • Yarım limon

Yapılışı:

  1. Zambak çiçeklerinin iç kısımlarında bulunan tohumları çıkarın. Ardından bu zambak çiçeklerini iki veya üç eşit parçaya kesin. Çıkardığınız sarı tohumu ise yıkadıktan sonra bir konserve içerisine koyarak ve içerisine 2 yemek kaşığı toz şeker ilave ederek ortalama iki gün buzdolabında bekletin.
  2. Reçel tenceresinin içerisine 2 bardak su ve toz şekeri koyun. Orta ateşte 10 dakika karıştırarak şekeri eritin. Ardından kalan bir bardak suyu daha şerbetin içerisine dökün.
  3. Zambak yapraklarını ve bekletilen sarı tohumları şerbetin içerisine atın. Yarım limonun suyunu da sıkın ve reçelinizi kaynamaya bırakın.
  4. Reçeliniz koyu bir kıvam alınca hazır demektir.
  5. Reçeli ocaktan aldıktan sonra kepçe ile dikkatlice kavanoza doldurun. Kaynamış suda bekleyen kavanoz kapağı ile de kavanozun ağzını güzelce kapatın ve ters çevirin.

Mutfağınızda pişirmiş olduğunuz zambak reçelini 12 saat sonra serin, karanlık ve nemsiz bir ortama alarak muhafaza edebilirsiniz. Afiyet olsun.