Menu

Zerdali Reçeli Tarifi

Haziran ayında toplanan taze zerdalilerden hazırlayabileceğiniz zerdali reçeli, kışın kavanozu açıldığında ailenize yaz günlerini anımsatacaktır. Kışlık reçel hazırlığı yapan bayanlar, kayısı yerine zerdali kullanarak daha yoğun lezzetli bir reçel pişirebilirler. Kahvaltı sofralarında ailenizle birlikte neşe ile yiyeceğiniz bu reçel sindirim sisteminize de iyi gelecektir. Zerdali reçeli yapılışı oldukça pratiktir. Zerdalilerin çekirdekleri acı olduğu için reçelinizi pişirirken içerisine zerdalilerin bademlerini ilave etmenizi önermiyoruz. Bunun yerine, zerdali reçeline biriktirdiğiniz kayısı bademlerini kullanabilirsiniz. Hatta reçelinizin içerisine karanfil veya tarçın kabuğu ilave ederek tadında ufak değişiklikler yapabilirsiniz.

Zerdali, aynı zamanda “yabani kayısı” olarak da bilinen bir yaz meyvesidir. Akdeniz ikliminde yetişen bu meyve kayısıdan daha şekerli bir tada sahiptir. Boyutu ise kayısıdan daha küçüktür ve kabukları hafif kırmızımsı renktedir.

Zerdali Reçeli Nasıl Yapılır?

zerdali reçeli nasıl yapılır

Malzemeler:

 • 1 kg kayısı
 • 1 kg toz şeker
 • Yarım bardak su
 • Yarım limon

Yapılışı:

 1. Reçelimizi hazırlamaya öncelikle zerdalileri bol suda yıkamakla başlıyoruz. Ardından zerdalileri ikiye bölerek içlerinden çekirdeklerini çıkarıyoruz. Dilerseniz, çekirdek çıkarma aparatı ile zerdalileri çekirdeklerinden ayırabilir ve bu meyveleri bütün halde kullanarak reçelini yapabilirsiniz.
 2. Temizlenen zerdalileri derin bir kase içerisine alıyoruz ve üzerine toz şekeri döküyoruz. Toz şekere yatırmış olduğumuz zerdalileri bir gece buzdolabında bekletiyoruz.
 3. Ertesi gün buzdolabından çıkarılan zerdaliler az miktar da olsa suyunu salmış olacaktır. Zerdalileri reçel tenceresinin içerisine aktarıyoruz ve içerisine suyunu ilave ederek şeker eriyene kadar karıştırarak kaynatıyoruz.
 4. Orta ateşte kaynamaya başlayan zerdali reçeli üzerinde biriken köpükleri tahta kaşık ile sıyırıyoruz.
 5. Kaynamaya başlayan reçelin altını kısarak, kısık ateşte ağır ağır pişiriyoruz.
 6. 15-20 dakika boyunca kaynayan zerdali reçeli koyu bir kıvama ulaşmış olacaktır. Reçelin pişip pişmediğini test etmek için soğuk bir tabak üzerine bir kaşık reçelden damlatarak, yayılıp yayılmadığını kontrol edebilirsiniz. Eğer reçeliniz dağılmadan tabakta duruyorsa, kıvamına gelmiş demektir.
 7. Reçeli ocaktan almadan evvel taze limon suyunu ilave ediyoruz. Bir taşım daha kaynayan reçelimizi artık ocaktan alabiliriz.
 8. Kışlık reçelimizi sıcaklığıyla kavanoza dolduruyoruz ve sıcak suda bekletilen yeni kavanoz kapağını kuruladıktan sonra ağzını sıkıca kapatıyoruz ve ters çeviriyoruz.

El emeğinizle sevginizi de katarak hazırlamış olduğunuz ev yapımı zerdali reçelini serin, kuru ve karanlık bir ortamda kış boyunca muhafaza edebilirsiniz. Afiyet olsun.

Zerdali reçeline alternatif bir lezzet denemek isterseniz; “Şekerpare Reçeli Tarifi” başlıklı yazımızı da inceleyebilirsiniz.